Jak dobrać odpowiedni hak holowniczy – kompendium wiedzy

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, kierujemy się rozmaitymi czynnikami. Pod uwagę bierzemy jego parametry, wygląd, praktyczność. Niekiedy pewne potrzeby pojawiają się z czasem, co nie jest do przewidzenia na etapie wyboru pojazdu. Istnieje jednak bardzo wiele rozwiązań, które mogą zwiększyć funkcjonalność naszego auta już po jego zakupie. Jednym z najprostszych sposobów na wzrost tego parametru jest zakup i montaż haka holowniczego, który może spełniać różnorakie funkcje. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego zaczepu.

Chociaż sezon letnich wyjazdów dobiegł już końca, zalet posiadania zaczepu holowniczego w pojeździe nie sposób przecenić. Znajduje on zastosowanie zarówno wówczas, gdy chcemy przewieźć sprzęt sportowy, większe zwierzęta, np. konie, czy ładunek wielkogabarytowy. W kilku punktach wskażemy, jak dobrać produkt do własnych potrzeb oraz możliwości samochodu.

Parametry samochodu
Na jakość poruszania się z przyczepą wpływają zarówno hak holowniczy, jak i parametry samochodu. Amatorzy wakacji z przyczepą kempingową czy osoby wykorzystujące przyczepki transportowe ze względów zawodowych przed zakupem samochodu rozważą wszystkie cechy decydujące o tym, czy jest on odpowiedni do ciągnięcia innych pojazdów. Takie auto cechuje stabilność jazdy przy dużych prędkościach, odpowiednio krótka droga hamowania, możliwości przyspieszania z dodatkowym obciążeniem oraz bezproblemowego ruszania na wzniesieniu.
Na portalu thetowcarawards.com co roku prezentowane są wyniki testów samochodów osobowych najlepiej nadających się do poruszania z różnego rodzaju przyczepami. Są one podzielone pod względem wagi przyczepy (do 750 kg, 1200 kg, 1500 kg oraz ponad 1500 kg), następnie spośród zwycięzców wszystkich kategorii wybierany jest samochód roku. Korzystając z porad ekspertów, pamiętajmy, że aby poruszanie się zespołem pojazdów było bezpieczne, waga przyczepy nie powinna przekraczać 85% ciężaru własnego ciągnącego ją pojazdu. W trakcie poszukiwań odpowiedniego produktu należy także zwrócić uwagę na posiadaną przez pojazd homologację, która jest nadawana przez producenta.
Dla przykładu samochody miejskie oraz niektóre pojazdy hybrydowe nie mają homologacji umożliwiającej ciągnięcie przyczep. W tego typu pojazdach nie ma jednak przeciwwskazań do zamontowania specjalnego zaczepu holowniczego RMC, dopasowanego wyłącznie do bagażników rowerowych. Kule tego rodzaju haków posiadają dodatkowy element, który uniemożliwia przyłączenie dyszla przyczepy.

Parametry haka holowniczego – maksymalny uciąg oraz obciążenie pionowe
Nowi użytkownicy zaczepów holowniczych, rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego produktu do zakupu, przeważnie nie wiedzą, na jakie parametry w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Wielu kieruje się głównie ceną oraz marką.
Analizując oferty licznych krajowych i międzynarodowych producentów, należy sprawdzić, jaki jest maksymalny uciąg zaczepu oraz jego maksymalne obciążenie...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet