Klasyki wiecznie żywe

Ten dość oklepany slogan idealnie wpasowuje się w relację z tego, co działo się podczas targów Retro Motor Show w Poznaniu. To właśnie tam klasyki naprawdę żyły, a to wszystko za sprawą zupełnie nowej inicjatywy uruchomionej pod kryptonimem „Akademia Renowacji”. Czym ona jest?

„Dziś motoryzacja i samochody to już nie to samo, co kiedyś. Dziś auta służą nam wyłącznie do tego, aby w komfortowych warunkach przenieść się z punktu A do punktu B” – mówili nie tylko zwiedzający (których pojawiło się prawie 18 tysięcy), ale również sami wystawcy podczas trzydniowych targów Retro Motor Show. I trudno się nie zgodzić z ich słowami, gdy tylko spojrzymy na cuda (łącznie – 453 pojazdy), które zostały wystawione na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak chociażby American LaFrance, auto z 1919 roku z silnikiem o pojemności 14,5 litra i mocy aż 150 koni mechanicznych. Kolor? Krwista czerwień. Co oczywiste, auto zostało odrestaurowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jak mówi jego właściciel Bogdan Strzelecki, zabytkowa motoryzacja to jego największa pasja i „bez niej nie byłoby niczego”. Ten i wiele innych pojazdów pojawiło się dzięki zaangażowaniu m.in. „Classica Mierzęcin” – warto odwiedzić ich profil na Facebooku i zobaczyć, co to znaczy prawdziwe „spotkanie oldtimerów”.
To jednak dopiero pierwszy z kilkuset przeróżnych pojazdów, które można było podziwiać w ramach Retro Motor Show. Nie zabrakło smukłych citroenów, powalających na kolana mercedesów, olbrzymich, amerykańskich cadillaców, ale też polskich syren lub warszaw. To właśnie dzięki zabytkom polskiej motoryzacji u wielu zwiedzających można było zauważyć łzy wzruszenia. Inni, robiąc zdjęcia, podkreślali, że „to właśnie o tym opowiadał dziadek”. Retro łączy pokolenia!
[gallery] [/gallery]
Pokolenia zostały z pewnością połączone również podczas „Akademii Renowacji” – inicjatywy, która miała swój początek właśnie podczas Retro Motor Show. W głowach czterech osób: Adama Niedźwieckiego, Zbigniewa Koprasa, Wioletty Rolewskiej i Sebastiana Klauza wykluła się myśl, aby odnaleźć tych pasjonatów, którzy łączą miłość do samochodów retro z samodzielną nauką ich naprawiania. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie Polska plasuje się w czołówce,...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet