Dlaczego lakier bezbarwny testuje się na Florydzie?

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie, warto przytoczyć pewną historię. Na początku boomu motoryzacyjnego Miami było miejscem przeładunku i dystrybucji samochodów na całe Stany Zjednoczone. Często auta miesiącami stały na parkingu w oczekiwaniu na załadunek na statki. Zauważono wtedy, że na części z nich w krótkim czasie pojawiały się zaczątki korozji.

Badając te przypadki, zwrócono uwagę, że specyficzne warunki klimatyczne, jakie panują w tym rejonie świata, w znacznym stopniu przyspieszają starzenie powłok lakierniczych. W taki sposób narodził się pomysł na rozpoczęcie testów powłok samochodów właśnie w tym rejonie.
Upłynęło już wiele lat od tamtych zdarzeń, zaostrzono normy jakościowe dotyczące odporności lakierów na warunki zewnętrzne, opracowano wiele nowych testów pomagających ocenić wpływ czynników zewnętrznych oddziałujących na lakier w perspektywie czasu. Najlepsi jednak wciąż testują lakiery w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych, wybierając Florydę.
Głównymi czynnikami atmosferycznymi mogącymi spowodować degradację materiału są: słońce, wysoka temperatura oraz wilgoć. Najważniejszym regionem, w którym przeprowadza się naturalne testy klimatyczne subtropikalne, jest południowa Floryda. Cechuje się ona bardzo wyraźnym, surowym klimatem oraz bliskością oceanu, co pozwala w najlepszy sposób ocenić wytrzymałość testowanego materiału. Wysoka temperatura i duża wilgotność średnia w ciągu roku to wymagające warunki dla każdej powierzchni lakierowanej.
Dla porównania w Polsce średnie opady deszczu są trzykrotnie mniejsze niż na Florydzie, a jeden rok działania słońca na Zachodnim Wybrzeżu Ameryki można przyrównać do kilku lat starzenia u nas w kraju.
Ekspozycje w subtropikalnym klimacie południowej Florydy po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1920 roku. Zapoczątkowały je rosnące obawy przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego, którzy chcieli uzyskać gwarancję jakości i trwałości swoich produktów.
[img_full]17896|Kąt ekspozycji próbek w zależności od miesiąca (Miami)[/img_full]
Co szkodzi bardziej – wilgoć czy temperatura?
Trzy główne...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet