Nowoczesne lakiery samochodowe – z czego się je robi?

O tym, jak bardzo samochód wyróżnia się spośród innych – często tej samej marki – decydują dwa ważne czynniki: interesujący kształt oraz kolor karoserii. O ile bryła samochodu to element, na który nie mamy wpływu (albo się podoba, albo nie), to z kolorem karoserii jest już łatwiej. Możemy go wybrać przed zakupem lub w dowolnym czasie zmienić i tym samym cieszyć się unikalnym egzemplarzem auta. To powoduje, że producenci lakierów samochodowych, także tych renowacyjnych, muszą pracować nad ciągłym rozwojem swoich produktów. Produkcja oryginalnego lakieru samochodowego to kombinacja użytych pigmentów oraz zastosowanej technologii.

Wszelkiego rodzaju badania najpopularniejszych kolorów samochodów wskazują, że ciągle dominują podstawowe kolory. To jednak duże uproszczenie. Wyniki takich badań mówią, np. o kolorze „czarnym”, często nie uwzględniając subtelnych różnic w wyglądzie karoserii.
Warto wiedzieć, że kolor na samochodzie jednej marki nie jest równy temu kolorowi u innej. Mimo iż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, niekoniecznie to, co jest umieszczone na fiacie, jest tożsame z produktami od Ferrari. Często różnica w lakierach sprowadza się do efektów powstających za pomocą specjalnie dobranych pigmentów. Niektóre farby mogą zmieniać kolor w zależności od kąta, pod jakim są oglądane, inne dają blask i połysk w promieniach słonecznych, są także takie, które wykazują subtelną głębię i blask.
Wyzwaniem dla firm chemicznych jest tworzenie nowych pigmentów, z których będą mogły powstać efekty, odróżniające w znaczący sposób wybrany model samochodu od konkurencji. Innowacyjność w kolorystyce może znacznie zwiększyć sprzedaż danego modelu.

Co powoduje, że mamy obecnie lakiery z taką...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet