Zdrowie i bezpieczeństwo – najlepsi sprzymierzeńcy profesjonalnego wykonawcy

Wszędzie tam, gdzie praca zawodowa specjalisty wymaga kontaktu z elementami pod napięciem, a także ciągłego używania narzędzi ręcznych, nie ma miejsca na nieuwagę, zaniedbanie i pośpiech.

Jak pokazują statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku w Polsce doszło do 1100 wypadków przy naprawie, konserwacji oraz instalacji maszyn i urządzeń, ponad 700 incydentów związanych z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, a także 5776 wypadków na budowie. Te same dane wskazują na fakt, że 3,3% wszystkich wypadków przy pracy wynikało z kontaktu z prądem elektrycznym, temperaturą i substancjami chemicznymi, co przekłada się na liczbę blisko 2890 zarejestrowanych przypadków. Dodając do tego urazy zawodowe – bóle dłoni i nadgarstków – czy zmiany zwyrodnieniowe stawów, otrzymujemy jasny komunikat – praca w zawodzie elektryka, elektromontera czy mechanika wymaga szczególnej odpowiedzialności i daru przewidywania. Jak zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo, wybierając ten niełatwy zawód?

Więcej uwagi, mniej ryzyka
Zdecydowaną większość wypadków przy pracy w ubiegłym roku spowodowało niewłaściwe zachowanie się pracownika (blisko 60%), co tylko dowodzi potrzeby zwiększania świadomości przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Uwagę warto zwrócić także na takie sklasyfikowane przez PKD przyczyny, jak niewłaściwa organizacja stanowiska pracy (5,3%), brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (7,5%) czy niewłaściwy stan czynnika materialnego, co może wynikać np. z nieodpowiedniego rozwiązania technicznego, wykonania bądź wad materiałowych (8,6%). Wymienione aspekty szczególnie dotyczą prac związanych z operowaniem narzędziami ręcznymi, co z punktu widzenia profesjonalnego elektryka powinno skłaniać do większej troski o jakość i wynikające z niej bezpieczeństwo wykorzystywanych wkrętaków, szczypiec czy narzędzi dynamometrycznych. Inwestycję w profesjonalny warsztat narzędziowy należy więc traktować nie tylko w kategoriach funkcjonalnych, ale też ochronnych. Na co warto zwrócić uwagę, kompletując skrzynkę narzędziową?
– Narzędzia ręczne powinny w naturalny sposób stanowić przedłużenie dłoni każdego profesjonalnego wykonawcy. Na temat należy więc spojrzeć z dwóch stron – bezpieczeństwa w kontakcie z elementami pod napięciem, a także od strony ergonomii i jakości narzędzi, które w dłuższej perspektywie pomogą uchronić elektryka przed groźnymi i bolesnymi chorobami zawodowymi – podkreśla Wojciech Gradowski, ekspert firmy WIHA.
Bezpieczeństwo danego rozwiązania przejawia się zarówno w ilości i jakości udokumentowanych testów, jakim poddano...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet