Aluminium – materiał przyjazny środowisku

W XIX wieku aluminium było tworzywem droższym od złota, a jego właściwościami zachwycił się sam Napoleon III Bonaparte. Dziś aluminium nadal święci triumfy jako drugi po żelazie metal najczęściej stosowany w produkcji.

Dzieje się tak, ponieważ charakteryzuje się unikalnym połączeniem pożądanych właściwości: niską masą, dużą wytrzymałością, odpornością na korozję oraz podatnością na obróbkę. Cechy te oraz łatwość poddawania recyklingowi sprawiają, że jest to materiał przyjazny środowisku.

Odnawialny element środowiska
Aluminium to trzeci, zaraz po tlenie i krzemie, pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej, dzięki czemu jest metalem, którego zasoby w postaci surowca są nieograniczone. Do produkcji aluminium wykorzystuje się głównie boksyt, który jest skałą osadową. Rudy wydobywane są w kopalniach odkrywkowych, które po okresie od 5 do 10 lat są wypełniane, zalesiane i zasiedlane przez zwierzęta. Do wytworzenia 1 kg aluminium potrzeba około 4 kg boksytu, jednak aluminium to materiał, który w całości można poddać recyklingowi i przetworzyć go na nową generację produktów. Co więcej, recykling elementów aluminiowych w stosunku do produkcji aluminium z boksytu zmniejsza ilość zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, a zanieczyszczeń wody o 97%. W cyklu użytkowania aluminium może być wykorzystywane do wyrobu produktów praktycznie bez końca, a jego wyjątkowe właściwości w żaden sposób się nie zmieniają. Dzięki wykorzystaniu złomu aluminiowego zużycie surowców naturalnych, tj. rudy żelaza, węgla i wapnia, spada o prawie 90%, wody natomiast o 40%.

Materiał idealny

Nie tylko łatwość recyklingu wpływa jednak na to, że aluminium jest ekologicznym materiałem produkcyjnym. Dzięki swojej małej masie (jest trzy razy lżejsze od stali i miedzi) może obniżyć wagę produktu. Zastosowanie go w przemyśle motoryzacyjnym może w znaczący sposób przełożyć się na użytkowanie samochodu. W przypadku pojazdu średniej wielkości użycie elementów aluminiowych zmniejsza jego masę nawet o 300 kg i wpływa na spalanie. Zużycie paliwa spadnie średnio...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet