Kolor czepia się lakieru

Różnorodność materiałów i tworzyw, z jakich produkowane są różnego typu pojazdy, przyprawia o zawrót głowy. Chęć wyróżnienia własnej marki pośród tłumu podobnych samochodów wymusza na producentach m.in. stosowanie na jednym pojeździe kilku rodzajów materiałów. Oczywiście mimo to całość musi mieć ten sam kolor. I to jest właśnie wyzwanie dla producentów lakierów, którzy próbują połączyć wodę z ogniem, czyli zachować wysoką przyczepność lakieru niezależnie od podłoża przy jednoczesnym zachowaniu jednolitej barwy nadwozia.

Każdy profesjonalista ma duże wymagania i oczekuje pojawienia się coraz to nowszych produktów na rynku lakierów renowacyjnych, które byłyby atrakcyjne również pod względem niskiej ceny. Głównym problemem w danej tematyce jest sytuacja pojawiająca się po nałożeniu lakieru, kiedy świeżo położona powłoka odpada od lakierowanego elementu lub uzyskany kolor nie jest zadowalający. Oczywiście lakierowanie to złożony proces i efekt końcowy to wynik wielu składowych. Niestety, nawet najlepiej przygotowane podłoże i wysokiej klasy sprzęt nigdy nie zastąpią dobrej jakości lakieru, a wręcz odwrotnie, czasami dobry lakier może zniwelować braki w pozostałych składowych. Pamiętajmy, że końcowy rezultat pracy lakiernika to nie tylko perfekcyjne wyglądająca powłoka, ale także ochrona antykorozyjna naszego samochodu na wiele lat.
Przyczyną olbrzymich szkód finansowych wśród fachowców przekonanych o słusznym zakupie lakieru jest nie tyko nieodpowiednie przygotowanie powierzchni, ale i w ogromnym stopniu zastosowanie farb, które nie zostały dokładnie przebadane przed wypuszczeniem na rynek.
[gallery] [/gallery]
Na trwałość lakieru ma wpływ wiele parametrów, a przyczepność jest jednym z najważniejszych. Dobra przyczepność do podłoża jest rezultatem występowania adhezji (łac. adhaesio – przyleganie). Jest to stan, w którym dwie powierzchnie łączą się ze sobą. Farba wykorzystywana do ochronnego lub dekoracyjnego malowania elementów samochodu może leżeć na ich powierzchni lub minimalnie wnikać w głąb. Dzieje się tak, ponieważ – jak możemy zauważyć, używając mikroskopu przy dużym powiększeniu,...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet