Artykuły » 11/2014 » Prawo » Prawnik radzi...

Prawnik radzi...

Nasz specjalista rozwiewa kolejne wątpliwości naszych czytelników.

„Paski”
Czy pracodawca powinien co miesiąc sporządzać dla pracowników tzw. „paski” z wynagrodzenia? Nie ma przepisu prawnego zobowiązującego pracodawcę do wystawiania tzw. „pasków z wypłaty” (mogą to regulować wewnętrzne przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy). Pracownik powinien jednak co miesiąc otrzymywać od pracodawcy – jako płatnika składek, tzw. imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej (ZUS RMUA), w którym znajdują się informacje na temat wysokości opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłaconych zasiłków (obowiązek jego sporządzania i przekazywania pracownikowi wynika z art. 41 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).
Ponadto zgodnie z treścią art. 85 § 5 k.p. pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Należy zaznaczyć, że na żądanie pracownika pracodawca jest obowiązany udostępnić do wglądu nie tylko dokumenty, na podstawie których obliczono jego wynagrodzenie, ale także regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy i wyjaśnić ich treść (art. 772 § 5 i art. 24112 § 2 pkt 3 k.p.). W szczególności pracodawca jest obowiązany udostępnić...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet