Nasi inżynierowie nie próżnują

Z Andrzejem Przybylskim o znaczeniu oświetlenia samochodowego, żarówkach i nie tylko rozmawia red. Mirosław Giecewicz.

- Oświetlenie samochodowe to bardzo istotna sprawa dla naszego bezpieczeństwa, a także wygody podróżowania. Jakie są obecnie trendy w tej dziedzinie, co jest najważniejsze, by kierowca mógł zauważyć przeszkodę szybciej, a jednocześnie np. nie oślepiał innych użytkowników drogi? Jaka barwa światła jest do tego najlepsza? I czy gdzieś leży granica, powyżej której nie da się tradycyjnych żarówek halogenowych ulepszyć?
Generalna zasada jest taka, by światło reflektora było jak najbardziej zbliżone do dziennego, którego temperatura barwowa to 6000 K. Światło naszych lamp ksenonowych linii Xenarc Cool Blue Intense to dopuszczone przepisami maksimum – 5000 K, dzięki czemu sprawia, że lepiej widoczne są przeszkody czy znaki drogowe. Dążąc do uzyskania światła o barwie zbliżonej do światła dziennego trzeba pamiętać o przepisach. O wartości dopuszczalnej dla reflektorów ksenonowych wspominałem wcześniej, zaś żarówki halogenowe nie mogą przekraczać wartości 4200 K (i właśnie takim światłem charakteryzują się nasze żarówki halogenowe Cool Blue Intense). Co ważne, mimo filtra na bańce żarówki, generuje ona o 20% więcej światła niż produkty standardowe (a w przypadku najnowszej, limitowanej serii żarówek Cool Blue Intense jest to nawet 30%).
Drugim, nie mniej ważnym parametrem reflektorów jest ich zasięg. W przypadku żarówek Night Breaker Unlimited jest on dłuższy nawet o 40 m niż dla produktów standardowych. I tu dochodzimy do ilości światła – w ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa punktach na drodze jest ona większa nawet o 110%. I – co bardzo ważne – nie jest to obszar tuż przed samochodem, jak myśli część kierowców. Kluczowe miejsca pod względem bezpieczeństwa i naszych reakcji znajdują się nie tuż przed maską, ale 50 m i 75 m z prawej strony na poboczu i 50 m przed samochodem. Więcej światła oznacza, że właśnie w tych miejscach będzie jaśniej.
Gdzie jest granica możliwości tradycyjnych żarówek? Trudno powiedzieć, ale nasi inżynierowie nie próżnują i z pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczą.

- Pośród Waszych produktów są jeszcze inne gamy żarówek halogenowych. Jakie to modele i czym się wyróżniają?
Poza wymienionymi wcześniej liniami, które charakteryzują się podwyższonymi parametrami, mamy w ofercie produkty Original, identyczne z tymi,...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet