Jest coraz trudniej – finał 20 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej

Aż 221 uczniów wzięło udział w jubileuszowym Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej. Nagroda główna, czyli indeks na Politechnikę Poznańską, trafiła tym razem do Jakuba Gaworczyka z Zespołu Szkół nr 1 w Bochni. Tomasz Chylewski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy okazał się najlepszy w kategorii szkół zasadniczych. Dodajmy, że obie placówki znalazły się na dwóch pierwszych miejscach w rankingu szkół.

Jak co roku konkurs przebiegał w trzech etapach. Etap pierwszy to wewnątrzszkolna rywalizacja, w rezultacie której każda placówka wyłoniła po maksymalnie trzech uczniów (trzech mechaników i trzech techników), którzy reprezentowali ją w etapie drugim. Etapy II i III odbyły się podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu, przy czym do trzeciego (zadania praktyczne) zakwalifikowali się uczniowie z największą liczbą punktów uzyskanych na teście pisemnym (etap II).
O miejsce na podium nie było łatwo. Poziom trudności konkursu wzrasta z roku na rok, o czym przekonują zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy turnieju.
- Pytania są coraz trudniejsze, bo i coraz nowocześniejszy jest sprzęt – komentuje Andrzej Grzyb, nauczyciel w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku. - Samochody są dziś naszpikowane elektroniką i aby je naprawić, trzeba być nie tylko mechanikiem, ale również informatykiem i elektrykiem, innymi słowy – mechatronikiem. Poprzeczka stawiana jest coraz wyżej, ale to dobrze.
[gallery] [/gallery]
Do problemów z odpowiedzią na niektóre z pytań przyznaje się nawet Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej.
- Tegoroczny Turniej Wiedzy Samochodowej to już tradycyjnie spotkanie najlepszych z elity uczniów. Poziom zawodów i ich trudność z roku na rok jest coraz wyższy – podkreśla. - Doszło już do tego, że niektóre szkoły zaczęły przygotowywać się specjalnie na te zawody. Coraz wyższy jest też poziom uczniów i co ciekawe – coraz bardziej wyrównany, o czym świadczy choćby różnica punktowa między trzecią, czwartą i piątą szkołą. Różnice punktowe to zaledwie dziesiąte, a nawet setne części punktów. Pytania dotyczą wiedzy jak najbardziej fachowej – ściśle związanej z motoryzacją i trzeba wykazać się naprawdę bardzo szeroką wiedzą. Ci, którzy się...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet