Artykuły » 12/2012 » Prawo » Prawnik radzi...

Prawnik radzi...

Jeden z Czytelników zwrócił się do nas z pytaniem, czy można zakwalifikować wypadek przedstawiciela handlowego w drodze do klienta jako wypadek przy pracy?

[img_full]7148|7560|mgr Robert Gorczyca, prawnik, starszy państwowy inspektor pracy|right[/img_full]Stan faktyczny jest następujący – przedstawiciel handlowy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w zadaniowym systemie czasu pracy. O godz. 6.00 wyruszył w drogę do Gdańska, gdzie umówiony był z klientem na stacji paliw. W drodze na miejsce (przy dojeździe do stacji) uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Czy zdarzenie to należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy?
Wypadek komunikacyjny w drodze z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy nie jest wypadkiem przy pracy – nawet wówczas, gdy pracownik świadczy pracę w ramach zadaniowego czasu pracy.
Na gruncie podobnego stanu faktycznego (w odniesieniu do przedstawiciela medycznego) zapadł wyrok Sądu Najwyższego z 29.11.2006 r. (sygn. akt II UK 101/06):
„Wypadek komunikacyjny w drodze z miejsca zamieszkania (domu) do miejsca wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy nie jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 3 Ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet