Auto Data dobra na wszystko

Podczas pracy często spotykamy się z takim obrazkiem: podejrzewamy, że jakiś element jest uszkodzony, ale nie mamy podobnego na podmianę. Nasze badania wskazują dokładnie na tę część, ale... mamy trochę wątpliwości, zwłaszcza jeśli część jest droga. Ciągle mamy przed oczami taki obrazek: podstawimy drugi element i rozwiejemy nasze wahania. Niestety, do szczęścia potrzebny jest nam poszukiwany element, którego nie mamy.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie takiego problemu jest niejako stworzenie elementu, który zastąpi oryginał. Nazywamy to symulacją. Na przykład, zamiast czujnika temperatury, podstawiamy potencjometr. Jest on obiektem, który w tym momencie symuluje (zastępuje) właściwą część. Jeżeli musimy podstawić drugi przepływomierz, możemy użyć całkiem innego (kształtem), ale o podobnej charakterystyce. Nawet możemy zastosować z tektury specjalny lejek, aby układ był szczelny, o ile nie pasuje nam średnica podstawianego przepływomierza. Między wtyczką a gniazdem przepływomierza stosujemy przewody, popularnie zwane „przedłużkami”, które oczywiście sami możemy sobie zrobić. Taka symulacja służy nam tylko na chwilę, na moment, który upewni nas w postawionej decyzji, co jest do wymiany. Cały proces opisanej symulacji może być przeprowadzony tylko pod warunkiem posiadania odpowiedniej dokumentacji. Są nam potrzebne schematy elektryczne, opisy poszczególnych pinów (jaki sygnał i w jakich warunkach powinien się tam znaleźć), gdzie powinno być zasilanie i dokąd biegną sygnały. Bez takiej pomocy trudno jest domyślać się, rysować schematy samemu, tracąc cenne godziny pracy. Dlatego warto posługiwać się encyklopediami wiedzy warsztatowej. Do takich niewątpliwie należy Auto Data.

Korzystając z Auto Daty od kilkudziesięciu lat, wciąż odkrywa się ją „na nowo”. Poznaje się jej przeogromne możliwości. Oto ciekawy przypadek. Samochód Volvo jest wyposażony w czujnik położenia sprzęgła (dwupinowy). Sterownik zapala błąd od tego właśnie czujnika. Sprawdzamy montaż i działanie...

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet