Podstawy montażu i regulacji instalacji gazowej (3)

Instalacje gazowe, aby sprostać wymaganiom współczesnych silników, w których wtrysk paliwa regulowany jest poprzez zaawansowane systemy elektroniczne, muszą posiadać sterownik optymalnie dostosowujący wtrysk gazu do wskazań komputera benzynowego. Nowoczesne sterowniki dzięki innowacyjnym technologiom (np. sterownik STAG-300 Premium) wykorzystują informacje zaczerpnięte z systemu OBDII pojazdu, monitorując bieżące korekty krótko- STFT oraz długoterminowe LTFT, wprowadzane przez ECU benzyny. Taka technologia pozwala w jeszcze większym stopniu precyzyjnie dozować gaz do kolektora ssącego przez wtryskiwacze.

Sterownik, na podstawie odczytu ciągu skomplikowanych algorytmów zapisanych i przetwarzanych przez jego procesor, ustala odpowiednią dawkę gazu. Aby to było możliwe, konieczne jest śledzenie parametrów informujących o stanie pracy silnika, takich jak np. obroty silnika, czasy wtrysku benzyny oraz wysokość temperatury i ciśnienia wtryskiwanego gazu. Czasy wtrysku benzyny mogą być wówczas precyzyjnie przeliczone na czasy wtrysku gazu. Ustalając czas wtrysku gazu, sterownik bierze również pod uwagę parametry ciśnienia gazu oraz jego temperaturę, czy też podciśnienie panujące w kolektorze ssącym. Dobrana w taki sposób dawka gazu jest idealnie dostosowana do obciążenia silnika. Sterownik po przeliczeniu odpowiedniej dawki gazu otwiera wtryskiwacze gazowe impulsami trwającymi ustalony czas, wyrażonymi w ms (milisekunda). Co dzieje się z wtryskiwaczami benzyny podczas pracy silnika na gazie? Sygnały pochodzące z komputera benzynowego są emulowane przez sterownik gazu, przez co komputer benzynowy zachowuje się tak jak podczas normalnej pracy.

Co jest istotne podczas montażu sterownika gazu? Oczywiście jego odpowiednie podłączenie. Wielu montażystów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest poprawne miejsce podłączenia niektórych przewodów. Weźmy dla przykładu plus, który pojawia się dopiero po przekręceniu kluczyka....

Reklama w Świecie Opon

Raport warsztatowy

Zapisz się, aby otrzymywać regularnie "Raport Warsztatowy"

Twój e-mail

Zamów prenumeratę

Projekt i realizacja:
2007-2012 GlobalVanet